poniedziałek, 24 czerwca 2013

" Dziewczynka w trampkach " reż Haifaa Al-Mansour

Ostatnio trafiam na filmy, które są dobre, ale nie zachwycają,. To ten typ, po którym wychodzisz z kina i  widzisz, że nic nie uległo zmianie, nie wpłynął on specjalnie na twój światopogląd, nie będziesz o nim myśleć przez następne kilka dni, a za rok, jak ktoś zapyta Cię czy widziałeś/aś, to za cholerę nie będziesz mógł sobie przypomnieć. Tak jest i w tym przypadku. 

Temat: sytuacja kobiet w krajach arabskich. Ważny i bardzo dobrze, że ktoś go porusza, tym bardziej, że robi to w ciekawy sposób, bo z perspektywy małej dziewczynki, która, może nie do końca świadomie, staje się buntowniczką, silną jednostką, która chce złamać system. Nie robi tego jednak w ramach jakiejś tam ideologii, ona po prostu chce mieć rower, na którym będzie się mogła ścigać ze swoim kolegą. Haifaa Al-Mansour przedstawia problem widziany oczami dziecka, oczami, które postrzegają świat w bardzo prosty sposób,a nierzadko widzą więcej. 

Śledząc historię małej Wadjda ( Waad Mohammed ) możemy zaobserwować jak wiele trudności spotyka współczesną kobietę w jej kraju oraz jak wygląda tam życie rodzinne i wielożeństwo. Klimat samego filmu nie jest dramatyczny, historia jest opowiedziana w lekki, czasem nawet zabawny sposób. 

Ciekawe jest też samo zakończenie, które można nazwać rodzajem kompromisu. Nie będę zdradzać finału tej historii, powiem jedynie, że w mojej interpretacji jest dosyć optymistyczne.

Jak już wyżej wspomniałam, pomimo tych wszystkich zalet, film nie zachwycił i nie poruszył mnie tak jakbym tego chciała. Myślę, że przyczyną mogą być tutaj zastosowane w filmie ujęcia. Choć pierwsza scena jest nagrana w bardzo ciekawy, przyciągający oko sposób, to potem robi się już raczej nudno i statycznie. Gra aktorska chwilami jest mało przekonująca, co można zwalić na fakt, że występują tutaj głównie aktorzy początkujący. Dla wielu był to filmowy debiut.

Film polecam tym, którzy fascynują się podobną tematyką. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...